Starostlivosť o píšťaly 

Cistenie

Drevo je prírodný materiál citlivý na zmeny vlhkosti a teploty, svoj nástroj preto nikdy neukladajte do blízkosti tepelných zdrojov (krb, radiátor) ani ho nevystavujte prudkým zmenám teploty a vlhkosti. Ak v zime prenášate nástroj z mrazu dovnútra, odporúča sa pred hraním počkať, kým sa nástroj zohreje na izbovú teplotu.

Pri hraní na fujare sa na spodku prívodnej trubice kondenzuje vlhkosť, preto treba po každom hraní vybrať cecúlik (náustok), vyliať/vytrieť prípadnú vlhkosť a nechať vysušiť. Cecúlik sa skladuje zvlášť, napr. zastrčený za remienkom fujary.

Ak sa dostane do vzduchového kanálika píšťaly nejaká nečistota, vyčistite ju tenkým poskladaným kúskom papiera (obr. hore), nikdy nie nožom alebo ostrými predmetmi! 

Olejovanie

Pre lepší zvuk sa odporúča raz za niekoľko mesiacov kvapnúť pár kvapiek ľanového oleja alebo iných olejov určených pre flauty (nie kuchynských) do okienka v hornej časti píšťaly a krúživým pohybom nechať roztiecť (obr. dole). 

Dôležité upozornenie: Píšťaly sú v procese výroby napustené ľanovým olejom, ktorý pomaly tvrdne (niekoľko mesiacov) a vytvára súvislú tenkú vrstvičku (film). Preto, ak je váš nástroj čerstvo vyrobený, neopierajte ho o stenu alebo tkaniny, mohol by na nich zanechať mastné fľaky!