Fujara

Fujara

Fujara je unikátny slovenský hudobný nástroj, ktorý vznikol na Podpoľaní približne v 16. storočí. Je to dlhá trojdierková píštala s bočnou trubicou (píšťalica, vzduchovod). Účelom vzduchovodu je privádzať vzduch k akustickému zariadeniu fujary. Technika hrania je kombináciou zmeny sily fúkania (čím vznikajú vyššie alikvotné tóny) a hmatov na dierkach. Stupnica je mixolýdická. 

Fujara je individuálny zádumčivý a meditatívny nástroj. Jej harmonická bohatosť má priaznivé zdravotné a upokojujúce účinky. V minulosti na fujare hrávali najmä pastieri o samote, dnes sa robia fujary presných ladení, aby mohli hrať aj spolu s inými nástrojmi. Fujary sa pôvodne vyrábali bez ornamentálnej výzdoby, ktorá sa používa približne od začiatku 20. storočia. Fujara bola v roku 2005  zaradená do zoznamu svetového dedičstva UNESCO.

Fujary vyrábam vo všetkých ladeniach v rozpätí od malej G-dur (dĺžka cca 90 cm) po dlhú F-dur (cca 195 cm). Štandardom sa postupne stáva dlhá G (cca 172 cm), obľúbené sú však aj kratšie (A-dur 155 cm, C-dur 130 cm, D-dur 115 cm).

Zvukové ukážky: fujara A (rozfuk, melódia 1, melódia 2), fujara G, fujara H

Na stiahnutie: Technika hry a tabuľka hmatov (prstoklad) na fujaru G-dur (pdf)